Nihil Interitin runokurssit keväällä ja kesällä 2015

//Nihil Interitin runokurssit keväällä ja kesällä 2015

Nihil Interitin runokurssit keväällä ja kesällä 2015

Runoyhdistys Nihil Interit järjestää kaksi viikonlopun mittaista runokurssia touko-kesäkuussa 2015. Ne sopivat sekä aloitteleville että jo jonkin aikaa kirjoittaneille. Kurssit pidetään yhdistyksen toimitiloissa Helsingin Alppitalossa.

Toukokuussa 9.–10.5. kurssin teemana on runon kuvallisuus. Kurssilla pureudutaan visuaalisten keinojen käyttöön runoudessa, ja harjoitellaan runon kuvallisuutta metaforien, metonyymien ja muiden tekstin visuaalisuutta korostavien metodien kautta. Kouluttajana toimii runoilija, sanataideohjaaja Tiina Lehikoinen.

Lavarunous-kurssilla 27.6.–28.6. harjoitellaan omien tekstien esittämistä. Kurssilla tehdään hengitys- keskittymis- ja artikulaatiotekniikkaharjoituksia, paneudutaan kontakti-improvisaatioon, kirjoitetaan ja esiinnytään. Kouluttajana toimii runoilija, lavarunoilijaAura Nurmi.

Kurssit pidetään yhdistyksen toimistotiloissa Helsingin Alppitalossa (Karjalankatu 2, 00520 Helsinki) la-su klo 11–18. Opetusta on yhteensä 12 tuntia.

Kurssimaksut: 100 euroa / 75 euroa opiskelijat / 50 euroa Nihil Interitin jäsenet. Voit ilmoittautua kurssille osoitteeseen: elina.silkela@iki.fi. Ilmoittautuessasi kerro nimesi, taustasi kirjoittajana ja oletko Nihil Interitin jäsen.

Voit samalla liittyä jäseneksi, yhdistyksen vuosimaksu on 12 euroa. Jäsenille tarjotaan erilaisia etuja, mm. kurssit ja runouslehti Tuli&Savun vuositilaus ovat jäsenille edullisempia. Ilmoittautuneet saavat tarkempia ohjeita kurssille saapumiseksi noin viikkoa ennen kurssiajankohtaa.

Lisätietoja:
Runoyhdistys Nihil Interit ry, puheenjohtaja Tommi Parkko, parkko@kaapeli.fi
www.nihilinterit.fi

By | 2015-03-23T11:02:16+02:00 maaliskuu 23rd, 2015|Ajankohtaista|Kommentit pois päältä artikkelissa Nihil Interitin runokurssit keväällä ja kesällä 2015

About the Author: